Znane postacie - Friedrich Gottlob Endler

Friedrich Gottlob Endler

 

Friedrich Gottlob Endler (malarz, miedziorytnik, architekt.) - urodził się 12 marca 1763 roku w Lubinie. W rodzinnym domu przygotowywany był do przejęcia fachu po ojcu, który był projektantem ogrodów. Brak odpowiednich środków finansowych nie pozwolił Fridrichowi na naukę na uczelniach wyższych. Doświadczenie miał zdobyć dzięki praktykom u inspektora budowlanego w Lubinie. Ten jednak przyjął wynagrodzenie za naukę, nie wywiązując się ze zobowiązań. Analogiczna sytuacja spotkała Endlera podczas kolejnej praktyki, tym razem u mistrza we Wrocławiu.

Nie zrażony przeciwnościami Endler skupił się na malarstwie akwarelą, za temat wybierając sobie ptaki. Jego twórczość została doceniona przez syndyka Börrnera, który zlecił Endlerowi wykonanie 300 wizerunków zwierząt na potrzeby Śląskiego Gabinetu Historii Naturalnej. Ze względu na niepewność zarobków, Endler podjął się pracy u cenionego architekta Carla Gotthard’a Lenghans’a (autora m.in.: Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Po pięciu latach pracy zrezygnował i zajął się miedziorytem. W swoich pracach przedstawiał portrety, sceny historyczne, pejzaże Śląska i okolic. W 1791 roku wydał pierwszy barwny miedzioryt, odbijany z jednej płyty. W 1809 roku wrócił do rysowania zwierząt, wydając wraz z Franzem Paulem Scholzem czasopismo „Der Naturfreund, oder Beiträge zur schlesischen Naturgeschichte”. Zmarł około 1830 roku w biedzie i zapomnieniu.

opr. Anna Świderska

Źródła:
http://de.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Gottlob_Endler
http://przyrodnicy_slascy.republika.pl/geografo.htm
S. Strauss, Życie i działalność sztycharska Fryderyka Bogumiła Endlera we Wrocławiu na przełomie XVIII i XIX, Wrocław 1974