DEFIL - fabryka wspomnień

plakatDEFIL net

Projekt „DEFIL - fabryka wspomnień”

Projekt „DEFIL - fabryka wspomnień”
 
Historia naszego miasta wiąże się nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” rozpoczął realizację projektu, który przypomni mieszkańcom Lubina o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych funkcjonującej od zakończenia II wojny światowej, aż do 2005 roku. Początki fabryki sięgają czasów przedwojennych, gdy polskie obecnie ziemie należały do terytorium Niemiec. Wówczas w budynku stanowiącym siedzibę DEFILu znajdowała się fabryka F. Langer & Co.
 
Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie to znany wśród muzyków na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” właśnie instrumentach.
 
Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie rozpoczął cykl spotkań dla osób, którym bliska jest historia fabryki i zależy im na jej utrwaleniu. Od kilku miesięcy trwa współpraca między Ośrodkiem a kolekcjonerami, pasjonatami historii lokalnej oraz lutnictwa mająca na celu zebranie materiałów historycznych dotyczących fabryki. Materiały posłużą do stworzenia wystawy, która zaprezentowana zostanie w lubińskiej Galerii Zamkowej w grudniu 2014 roku i potrwa do końca stycznia 2015 roku. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja poświęcona historii fabryki, a wszystkie zebrane materiały udostępnione zostaną na stronie internetowej lubiniokolice.pl.

Wszystkie osoby posiadające pamiątki związane z Dolnośląską Fabryką Instrumentów Lutniczych w Lubinie i pragnące podzielić się nimi z mieszkańcami miasta zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem pod numerem telefonu 76 749 69 69 lub poprzez e-mail: agata.bonczak@gmail.com.